Dobry projekt domu

Dobry projekt domu

Gotowy projekt domu można kupić w Internecie. Są tu dostępne projekty domów jednorodzinnych, nowoczesnych, tradycyjnych, parterowych i wielokondygnacyjnych. Co powinno być zawarte w gotowym projekcie domu? Jak wygląda gotowy projekt domu?

Projekt domu to nie tylko oferta katalogowa. Muszą to być cztery egzemplarze projektu konstrukcyjno-architektonicznego ze szczegółowym opisem wszystkim wykorzystanych parametrów i materiałów. Dopiero w tedy, z takim projektem uzyskamy pozwolenie na budowę naszego wymarzonego domu. Projekt domu jednorodzinnego powinien więc zawierać rysunki elewacji, przekroje pionowe. Bardzo ważne są rzuty więźby dachowej oraz rzut dachu. Nieodzowną częścią są rysunki konstrukcyjne fundamentów, stropów i nadproży oraz szczegółowy wykaz stolarki, czyli zestawienie wszystkich okien oraz drzwi. Gotowy projekt domu powinien zawierać również opis techniczny części architektonicznej, który określa rozwiązania funkcjonalne budynku, charakterystyczne parametry domu, czyli jego kubaturę, zestawienie powierzchni, wysokość pomieszczeń i budynku oraz opis materiałów proponowanych do budowy i wykończenia domu. Następnie do gotowego projektu domu musi być dołączony opis techniczny części konstrukcyjnej oraz założenia, jakie architekt przyjął do obliczeń konstrukcji wraz z wynikami. Ważne są także rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe elementów budynku i sposób ich wykonania. Poza tym, w projekcie muszą się znaleźć plany instalacji wewnętrznych takich, jak instalacja wodna, kanalizacyjna, gazowa, c. o. i elektryczna wraz z ich szczegółowym opisem. Do projektu domu powinny zostać dołączone kopie uprawnień projektantów, którzy są autorami projektu. Można dołączyć również uproszczony kosztorys wskaźnikowy, jak również zgodę autora na zmiany w projekcie. Formularz dziennika budowy będzie również mile widziany.

Gdy mamy taki projekt, działkę i wszelkie pozwolenia, możemy rozpocząć budowę domu.

Read More

Czym charakteryzuje się nowoczesny dom?

Czym charakteryzuje się nowoczesny dom?

Gdy decydujemy się na poważną inwestycję, jaką jest bez wątpienia budowa własnego domu, szukamy jak najlepszych rozwiązań, które pozwolą na optymalne połączenie naszych, zazwyczaj ograniczonych, możliwości finansowych, potrzeb mieszkaniowych oraz wymagań estetycznych. Wybór odpowiedniego projektu domu może nastręczać spore trudności, chociaż różne domy jednorodzinne, które znajdziemy w katalogach biur projektowych prezentują naprawdę dużą różnorodność rozwiązań.

http://budowlaneeldorado.pl/?p=87

Jednym z ciekawych pomysłów, które mogą nas zainteresować są projekty domów nowoczesnych. Charakteryzują się one przede wszystkim raczej oszczędną, minimalistyczną i prostą formą, która nie zawiera zbyt wielu elementów dekoracyjnych. Nowoczesne domy w doskonały sposób łączą praktyczne i oszczędne rozwiązania z dużymi walorami estetycznymi. Oczywiście minimalistyczna estetyka nowoczesnych projektów nie każdemu przypadnie do gustu, warto jednak pamiętać, że idzie ona w parze z funkcjonalnymi rozwiązaniami technicznymi. Nowoczesne projekty domów charakteryzują się na przykład bardzo często zastosowaniem różnego rodzaju rozwiązań energooszczędnych, które pozwalają na naprawdę dużą oszczędność w czasie eksploatacji budynku. Inną zaletą projektów domów nowoczesnych jest nacisk na dużą ilość otwartych przestrzeni, które pozwalają w dużym stopniu na swobodny przepływ powietrza i światła. W nowoczesnych projektach możemy znaleźć naprawdę wiele ciekawych rozwiązań, ponieważ minimalistyczna i oszczędna forma nie stoi na przeszkodzie w zastosowaniu różnych oryginalnych rozwiązań, łączących interesującą estetykę z praktycznym zastosowaniem.
Podsumowując nowoczesne projekty domów stanowią naprawdę ciekawe rozwiązanie, które pozwoli na połączenie oszczędności oraz ciekawy rozwiązań, zaspokajających nawet najbardziej wymagające gusta estetyczne.

Read More

Opłacalność domu energooszczędnego

Opłacalność domu energooszczędnego

Świadome budowanie zakłada nie tylko proces wznoszenia murów i wykończenia wnętrz, ale też analizy kosztów utrzymania przyszłego domu. Na tak realnym spojrzeniu powinno się w odpowiedzialny sposób wybrać dobry projekt domu. Jednak który będzie tym najwłaściwszym i czym się kierować, by móc się cieszyć najlepszym domem na całym świecie? Przede wszystkim należy działać wedle zasady „mierz siły na zamiary” i oszacuj swoje możliwości finansowe. Ponieważ jest wielce prawdopodobne, że skorzystasz z kredytu na budowę domu musisz pamiętać, że wraz z końcem budowy ta nie będzie nadal widniała w twoim domowym budżecie – wręcz przeciwnie, będzie stałą ratą kredytu. Do tego należy doliczyć bieżące koszty eksploatacji. W tym momencie jasnym się staje, że powinny nas interesować przede wszystkim domy energooszczędne. Mitem są twierdzenia, że projekty domów energooszczędnych są nieciekawe i brzydkie. To tak naprawdę modernistyczne linie, które z powodzeniem mogą zostać zastąpione tymi tradycyjnymi. Etap wybierania projektu domu jest idealnym do wybrania takiego budynku, który faktycznie będzie spełniał te wszystkie wymagania. Ergonomiczny rozkład pomieszczeń pozwala na oszczędność energii. Umiejscowienie po stronie południowej tarasu, salonu czy sypialni sprawia, że te pomieszczenia będą lepiej doświetlone, a więc naturalnie ogrzane i nie będą wymagały tak częstego używania światła elektrycznego. Prosta konstrukcja zwarta w nieskomplikowanej bryle to kolejna cecha charakterystyczna dla budynków energooszczędnych. Warto wiedzieć, że wszelkie skosy, załamania ściany to zmniejszenie izolacji cieplnej. Ponieważ wielkość budynku jest proporcjonalna do strat ciepła to określenie faktycznie potrzebnej powierzchni będzie jak najbardziej korzystne. Sięganie po dobrej jakości materiały budowlane to kolejny element tworzący dom energooszczędny. Nie warto odstępować od sugestii materiałowej umieszczonej w projekcie domu.

Read More